search
top

Imprezy firmowe a podatek dochodowy

Nie ma chyba osoby, która nie cieszyłaby się z wyjazdu integracyjnego ze swoimi współpracownikami, szczególnie jeśli ma być to wycieczka do wyjątkowego miejsca z mocą ciekawych atrakcji przygotowanych przez pracodawcę. Niestety okazuje się, że i tutaj fiskus sięgnął swoją łapą bowiem uznano, że wszystkie imprezy firmowe to przychód pracownika i musi on od tego zapłacić podatek dochodowy.
Konsekwencje tej przykrej decyzji Sądu Administracyjnego są takie, że w miesiącu, w którym pracodawca zorganizował imprezę integracyjną wszyscy pracownicy otrzymają mniejszą pensję netto ponieważ będzie z ustalonej potrącony podatek dochodowy. Wysokość tego „haraczu” zależy od tego jaki koszt imprezy przypadł na jednego pracownika. Od tej kwoty trzeba zapłacić podatek, który może być w wysokości 20 lub 32 %. Wszystko zależy tutaj od progu dochodowego jaki osiąga dana osoba.
Okazuje się, że opodatkowane są nie tylko wyjazdowe imprezy firmowe ale generalnie wszystkie. Nawet te w czasie, których nie można stwierdzić kto na ile z nich skorzystał. Podatek zostanie zapłacony przez każdego pracownika na podstawie wyliczenia kosztów poniesionych przez pracodawcę po podzieleniu ich przez ilość pracowników, którzy mogli wziąć udział w imprezie i nie ma tu znaczenia czy rzeczywiście skorzystali z jakiejkolwiek możliwości.

Kwestie formalne
Cała sprawa z logicznego punktu widzenia jest co najmniej dziwna. Nie wiadomym jest dlaczego na imprezy firmowe został nałożony podatek dochodowy, który musi zapłacić każdy pracownik skoro tak naprawdę przecież spotkanie integracyjne czy nawet wyjazd nie jest tak naprawdę w żaden sposób dochodem pracownika. Wiadomo, że imprezy firmowe mają szereg zalet i dają wręcz morze korzyści jednak tak naprawdę prawdziwym nabywcą profitu jest tu sama firma czyli pracodawca, czy też inwestorzy.
To właśnie dzięki imprezom firmowym dochodzi do poprawienia komunikacji w firmie, polepszenia relacji między pracownikami i pracodawcom, zacieśnienia więzów i odprężenia się we własnym towarzystwie. Wszystkie te elementy przyczyniają się do produktywności całego zespołu pracowniczego czyli do zysków firmy a nie koniecznie poszczególnych jednostek pracujących na te zyski.
Tak czy inaczej podatek zapłacić trzeba czy zgadzamy się z decyzją sędziów czy też nie. Nikt przecież nie chciałby zadzierać z fiskusem a już z pewnością nie na tle czegoś równie przyjemnego jak imprezy firmowe bo z pewnością nie ulega wątpliwości, że niektóre z nich wspominamy latami ciesząc się z możliwości wzięcia w nich udziału.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top