search
top

Sprawozdania okresowe dla firm – jak wykonać?

Nie jest to żadną tajemnicą, ze gdy zaczynamy istnieć na rynku jako przedsiębiorstwo, komuś wreszcie trzeba będzie się tłumaczyć. Tak samo jest w przedsiębiorstwach, ci, którzy stoją niżej muszą raportować swoją pracę osobom wyżej. Tak było i zawsze będzie. Jak to jednak wygląda z firmach? Sprawozdanie finansowe jest to zestawienie wyników przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami rachunkowości. Ten rodzaj sprawozdania sporządzamy na koniec roku obrachunkowego lub inny, ale taki, kiedy to zamykamy księgi wynikające z przepisów prawa podatkowego.

Cechy raportu okresowego

Sprawozdania okresowe dla firm sporządza się zawsze w języku polskim oraz w tejże walucie. Każde takie zestawienie musi spełniać szereg warunków, których nie da się ominąć. Przede wszystkim są to warunki formalne, takie jak podanie pełnej nazwy i adresu oraz dokładne określenie jakiego odcinka czasu dotyczy raport. Czasami załącza się tablice statystyczne, które zawierają zestawienie liczbowe związane z określonym zagadnieniem. Należy również pamiętać o wpisaniu daty wykonania danego sprawozdania i podpisanie go przez osoby zaufane i rzetelne.

Nie trzeba chyba tu wspominać o prawidłowym sporządzeniu raportu, bo jest to oczywiste. Jeśli chodzi o dane liczbowe, jakie trzeba zawrzeć i wykazać można je zaokrąglić aż do tysiąca złotych, jeśli tylko nie zmieni to całego sprawozdania. Zamknięcie ksiąg rachunkowych jest nie tylko obowiązkowe, ale i konieczne. Zawsze muszą wykonywać to osoby, które prowadzą działalność. Wykonuje się to na koniec roku obrotowego, z czego później wynika przygotowanie i przetworzenie wszelkich informacji o firmie i zestawienie ich w odpowiednich sprawozdaniach.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Aby nie pomylić się w wykonywaniu takiego raportu można pobrać wszelkie instrukcje ze strony Głównego Urzędu Statystycznego. Są tam określone wszelkie interesujące nas aspekty, to znaczy kto musi złożyć sprawozdanie, komu mamy je przekazać, kiedy trzeba to zrobić, oraz na jakim temacie się skupić, oraz poznamy dzięki temu wszelkie zasady do jakich musimy się stosować aby poprawnie wypełnić sprawozdanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top