search
top

Cel sporządzania prognoz finansowych

Nikt nie jest w stanie stworzyć prognozy, która się sprawdzi na pewno. Wszystko, co umieścimy w naszej prognozie finansowej jest tylko założeniem, a nie idealnym wskazaniem przyszłych przychodów. Wiadomo, że na te przychody wpływa mnóstwo czynników, które czasami nie są od nas zależne. Mowa tu o klęskach żywiołowych, załamaniu rynku czy inne, które nie powstają z naszej ingerencji.

Prognoza sprawozdania finansowego jest sporządzona prawidłowo, jeśli jest wiarygodna i poparta faktami, danymi mikro i makroekonomicznymi. Niestety za niewiarygodną można uznać taką prognozę, która jest zbyt optymistyczna, zakładająca znacznie większy niż w przeszłości dochód. Takie wnioski są odrzucane, gdyż nie ma cudów, skoki przychodów czasami się zdarzają, ale jak widać nie często na tyle, aby w to inwestować i temu ufać. Niestety nie możemy tego w żaden sposób przewidzieć.

Zadbaj o wiarygodność

Aby się upewnić, że nasza prognoza będzie uznana za poważną i właściwą musimy zadbać o jej wiarygodność. Po pierwsze nie można wpisywać błędnych danych z poprzednich lat, naginanie ich może skończyć się odrzuceniem wniosku o kredyt czy dotację. Ponadto należy użyć programu, który pomoże w wyliczeniu odpowiednich danych, a nie utrudni nam obliczeń. Są już dostępne takie aplikacje, dzięki którym stworzenie prognozy przestaje być problemem. Nie trzeba już zlecać tego swojej głównej księgowej, gdyż sami możemy to zrobić w swoim biurze. Poza tym bardzo istotny jest fakt, że najlepiej jest, gdy stosujemy się do wytycznych instytucji, która otrzyma naszą prognozę. Bez sensu jest wykonywać pracę, która nie będzie potrzebna w danym urzędzie.

Oprócz tego nie można zapomnieć o sformułowaniu założeń, które będą realistyczne. Mogą być one oczywiście różne dla każdej kategorii przychodów i rozchodów. Bardzo polecana metoda tworzenia prognoz to podzielenie tego na dwa etapy, stworzenie prognozy dla firmy, gdy nie otrzymamy kredytu lub dotacji, oraz druga część, nałożenie na to nowego kapitału, środków czy też innego rodzaju pomocy, odliczenie odsetek i kosztów, itp.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top