search
top

Samomotywacja sposobem na lepszą postawę

Motywacja w naszym życiu

Psychologia to nauka, która zajmuje się naszym zachowaniem oraz naszymi myślami. Jej bardzo istotnym działem jest psychologia motywacji. Zajmuje się ona potrzebami, celami i pragnieniami, które kierują naszym zachowaniem. Analizując ich specyfikę, formę oraz siłę psychologia motywacji udziela odpowiedzi na temat tego co robić aby być bardziej wydajnym. Udziela ona także odpowiedzi na pytanie: czego mi brakuje i dlaczego jest mi smutno w tym momencie.

Podstawowe motywacje

spotkanie biznesoweJeśli chodzi o motywacje to wykaz podstawowych motywacji zawiera bardzo określone elementy. Po pierwsze, człowiek ma potrzebę bezpieczeństwa. Po drugie, potrzebuje przynależeć do jakiejś grupy. Po trzecie, musi być najedzony i wyspany. Kolejna istotna motywacja to seks. Motywacje można by mnożyć (w praktyce do tego sprowadza się wiele badań). Nie chodzi jednak o to, aby je wymieniać, ale raczej o to, aby zdać sobie sprawę, że to właśnie one kierują naszym życiem.

Motywuj się samemu

Wychodząc z kwestii bardzo teoretycznych przejdźmy teraz do kwestii bardziej praktycznych. Jednym z najważniejszych atutów każdego człowieka jest skuteczna automotywacja. Jest to zdolność do przekonywania siebie, że warto podjąć jakieś działanie. Jest to zdolność do zrozumienia, że warto w to działanie zainwestować naszą energię. Automotywacja to bardzo skomplikowane zjawisko. A to czy jest skuteczna czy nie zależy od wielu czynników – m.in. od tego jakie stawiamy sobie cele w życiu.

Jak zdobyć energię, której nam brak?

Aby automotywacja stała się faktem musimy jednak wiedzieć jak ją zdobyć. Jak sprawić, aby energia do działania nas wypełniania. W takiej sytuacji potrzeba nam albo rozsądnej lektury i refleksji nad naszym życiem, albo odpowiedniej pomocy. Taką pomocą mogą nam służyć psychologowie a także trenerzy motywacji. Nie warto się wahać jeśli brak nam energii. Warto w takiej sytuacji zwrócić się do kogoś kto się na tym zna. To doprawdy pomaga i może przynieść rzeczywiste skutki. Automotywacja to kluczowy element naszego życia, który nierzadko nas definiuje.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top